آخرین وضعیت گاز هلیوم در بازار جهانی

۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ۰۱:۱۸:۳۶ ق.ظ

آخرین وضعیت گاز هلیوم در بازار جهانی

 

 

 

 

 

 

گاز هلیوم و آخرین وضعیت بازار جهانی خرید و فروش گاز هلیوم:

منبع: شرکت ایرلیکویید

 

به دلیل همزمان شدن برخی وقایع, بازار جهانی گاز هلیوم مجددا دچار آشفتگی شده است. این وقایع به شرح زیر از طرف شرکت ایرلیکویید گزارش شده است:  

 

تحریم های تجاری کشور قطر از 5 ژوئن 2017 تا به امروز سبب افزایش تقاضا از BLM offtakers شده است. در ماه های ژوئن و ژوئیه سال 2017 میزان تقاضای بازار جهانی به مراتب بیشتر از میزان هلیوم خام قابل تامین BLM بوده است. با این حال تا امروز تلاش شده است تعادل تامین و توزیع هلیوم خام در سطوح مختلف برقرار گردد و به نظر می رسد BLM به صورت محافظه کارانه این کار را تا پایان تعمیرات اساسی سال 2018 ادامه خواهد داد تا کم تر به بازار جهانی خرید و فروش گاز هلیوم فشار وارد نماید.

یک درخواست بزرگ و غیر معمول از سوی ناسا در فوریه 2018 منجر به کاهش محدودیت توسط BLM شد, زیرا کاربران فدرال دارای اولویت مطلق نسبت به کاربران خصوصی BLM می باشند. انتظار می رود درخواست ناسا تا پایان ماه می به سطح قبل باز گردد. از طرف دیگر AL پیش بینی کرده است که BLM در سال 2018 همواره باید آماده سرویس دهی مجدد به ناسا برای درخواست های مشابه باشد.

تعمیرات اساسی در تاسیسات تولید هلیوم قطر, الجزایر و BLM برای ماه مارچ برنامه ریزی شده اند و این خود سبب کاهش موجودی هلیوم در بازار می گردد. در ماه فوریه نیز, قطر مجبور به انجام برخی تعمیرات از پیش برنامه ریزی نشده ای شده است.

برق منابع اگزون در آمریکا نیز در ماه فوریه قطع شد. این امر تاثیر بسزایی بر روی بازیگران اصلی بازار گاز هلیوم شده است.

این رویدادها به شدت تامین کنندگان گاز هلیوم را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب مواجه شدن آنها با BLM می گردد. به عنوان مثال 2 بازیگر بزرگ BLM در ماه فوریه اعلام شرایط فورس ماژور جهت تامین گاز هلیوم نموده اند ولی با این حال خدمات خود را به مشتریان قطع نکردند.

با توجه به شرایط ذکر شده تقاضای گاز هلیوم رو به افزایش می باشد و به همین جهت امکان افزایش قیمت بسیار بالا می باشد.

 

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید