مرگ بر اثر گاز هلیوم: هر آنچه دانستنش در خصوص مصرف گاز هلیوم ضروری است.

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۱۶:۰۳ ق.ظ

مرگ بر اثر گاز هلیوم: هر آنچه دانستنش در خصوص مصرف گاز  هلیوم ضروری است.

آیا تنفس گاز هلیوم مرگبار است؟ چهار خطر جدی در خصوص سلامتی انسان که با استنشاق گاز هلیوم پدیدار خواهد شد.

 

هلیوم بعد از هیدروژن دومین عنصر فراوان در جهان هستی می باشد که حدود 23% جرم جهان را به خود اختصاص داده است. هلیوم در جدول تناوبی در راس گروه گازهای نجیب قرار دارد و دومین عنصر سبک بعد از هیدروژن می باشد. منبع اصلی گاز هلیوم در دنیا مجموعه ای از زمین های گازهای طبیعی در ایالات متحده است. از ویژگی های گاز هلیوم بی بو, بی طعم, بی رنگ و غیرسمی بودن آن می باشد. این گاز کمترین حلالیت در آب را نسبت به بقیه دارد و به سختی با عناصر دیگر ترکیبات شیمیایی تشکیل می دهد (واکنش پذیری کم). ویسکوزیته و چگالی بخار آن خیلی پایین می باشد, اما هدایت گرمایی و کالری خیلی بالایی دارد. گاز هلیوم را می توان به مایع تبدیل کرد, اما این کار تنها در دمای بسیار پایین و تحت فشار زیاد امکانپذیر خواهد بود.

 

واقعیت های گاز هلیوم: 

نماد: He

عدد اتمی: 2

جرم اتمی: 4.00260 گرم بر مول

الکترونگاتیوی: نامشخص

نقطه ذوب: -272.2 (26 اتمسفر)سانتیگراد

نقطه جوش: -268.9 سانتیگراد

شعاع واندروالس: 0.118 نانومتر

شعاع یونی: نامشخص

ایزوتوپ:2

کشف شده توسط سر ویلیام رامزی در سال 1895

گاز هلیوم در سراسر جهان استفاده می شود.

 

گاز هلیوم در سراسر دنیا کاربردهای فراوانی دارد: از قبیل آهن ربای ابررسانا در اسکنرهای ام آر آی و طیف سنج NMR, محیط خنک کننده برای LHC, خنک نگهداشتن تجهیزات ماهواره ها, خنک نگهداشتن هیدروژن و اکسیژن مایع برای دستگاه های فضایی آپولو, آماده کردن فضای حفاظتی خنثی برای ساخت فیبرهای نوری و نیمه هادی, نمایان ساختن نشتی ها در سیستم های تهویه مطبوع و پر کردن بادکنک های تزیینی.

در این مقاله در خصوص مورد آخر توضیحات بیشتری خواهیم دارد, که اثرات و خطرات ناشی از استنشاق گاز هلیوم از بادکنک می باشد. همچنین به موارد اعلام شده در خصوص مرگ بر اثر گاز هلیوم نیز اشاره خواهد شد.

 

خطرات تنفس گاز هلیوم

 

خطرات استنشاق گاز هلیوم

در جشن تولدها یا رویدادهایی که از بادکنک ها به عنوان لوازم تزیین استفاده می شود, کودکان و نوجوانان معمولا بازی استنشاق هلیوم از بادکنک ها و سپس صحبت کردن با یکدیگر را انجام می دهند که صداهای خنده داری مانند شخصیت های کارتونی ایجاد می کند. بسیاری از آنها فکر می کنند که این کار خنده دار است و خطرات پنهان این کار را درک نمی کنند.

در حالیکه اکثر بچه ها و نوجوانان گاز هلیوم را از بادکنک تنفس می کنند, برخی از بزرگسالان از مخزن های تحت فشار استفاده می کنند, که به خصوص خطرناک تر می باشد. حتی فاجعه بارتر اینکه از آن بعنوان یک داروی مخدر تفریح وار استفاده می کنند. 

نوجوانان مصرف کننده گاز هلیوم احساس مسمومیت شان را گزارش کرده اند. با این حال, هنوز مشخص نیست که آیا کاربران از استنشاق گاز هلیوم واقعا احساس بالا بودن (سرخوشی) دارند, یا تنها احساس سرگیجه به دلیل کمبود اکسیژن دارند.

کارشناسان معتقدند که این کار یک فعالیت بسیار خطرناک می باشد که می تواند مشکلات جدی سلامتی ایجاد کند. از آنجا که گاز هلیوم به عنوان یک داروی مخدر خطرناک در نظر گرفته نمی شود, کاربران ممکن است ریسک خطرات آن برای سلامتی شان را در نظر نگیرند. اگر فقط می دانستند که موارد ناخوشایند بسیاری تاکنون اتفاق افتاده است, این کار را انجام نمی دادند.

 

حوادث ثبت شده پس از استنشاق گاز هلیوم

تلفات جانی که در ارتباط با استنشاق گاز هلیوم ثبت شده اند:

- یک دختر استرالیایی (ویکتوریا, 1998) پس از استنشاق گاز هلیوم از بادکنک پارتی از هوش رفت.

- جوانی در (ونکوور, 2003) بعد از استنشاق گاز هلیوم خفه شد.

- یک دانش آموز دبیرستانی (اورگان, 2012) پس از استنشاق گاز هلیوم فوت کرد. او توسط دوستانش به شوخی مجبور به استنشاق گاز هلیوم شده بود. متاسفانه,  به جای خنده, غم و اندوه پدیدار گشت. آن دختر بعلت جایگزینی جریان گاز هلیوم به جای گاز اکسیژن در بدنش فوت کرد.

مساله وحشتناک تر اینست که این حقیقت که گاز هلیوم می تواند خطرناک باشد سبب گشته است که برخی از افراد از آن بعنوان ابزار خودکشی استفاده کنند.

 

به منظور درک بهتر خطرات استنشاق گاز هلیوم, دلایلی به شرح ذیل ارائه شده است:

 

1. افزایش خطر خفگی (آسفکسی)

گاز هلیوم بعنوان یک اختناق آور ساده عمل می کند, بدین صورت که بجای اکسیژن بدن جایگزین می شود و خطر اختناق را وقتی در غلظت بالایی باشد, افزایش می دهد. علائم آن از دست دادن ناگهانی هوشیاری, سرگیجه, حالت تهوع, سقوط غیر قابل کنترل, تشنج, اختلالات دیداری, سردرد و خفگی می باشد. تنفس هلیوم خالص به طور مداوم سبب مرگ به علت خفگی در عرض چند دقیقه می شود.

 

2. آسیب به ریه ها و ایجاد حباب های هوا

استنشاق گاز هلیوم به طور مستقیم از مخازن تحت فشار بسیار خطرناک می باشد. سرعت جریان بالای گاز هلیوم می تواند به باروتراما (ترومای فشاری), آسیب رسانی کشنده به بافت ریه ها منجر شود. استنشاق هلیوم می تواند سبب یک آمبولی (انسداد جریان خون) گاز شریانی شود که توسط حباب های هوا در جریان خون مان ایجاد می شود. حتی بدتر از آن, می تواند منجر به سکته مغزی شود. متاسفانه, این واقعیت در طراحی کیف های خودکشی!!!! استفاده می شود. استنشاق هلیوم از بادکنک می تواند شش ها را تحت فشار قرار دهد. مهم نیست که چطور گاز هلیوم استنشاق می شود, هر کسی در معرض خطر استنشاق بیش از حد و یک دفعه ای گاز هلیوم می باشد و ممکن است ناگهان بیهوش شود.

 

3. سندروم عصبی فشار خون بالا

در فشارهای بالا (بیش از 20 اتمسفر یا دو مگاپاسکال), ترکیب هلیوم و اکسیژن -معروف به Heliox_ می تواند منجر به سندروم عصبی فشار خون بالا شود, نوعی اثر معکوس بیهوشی, خوشبختانه اضافه کردن مقداری نیتروژن به مخلوط می تواند این مشکل را کاهش دهد.

 

4. آنوکسی

آنوکسی به معنای کاهش کلی سطح اکسیژن بعنوان "اکسیژن پایین" می باشد. آنوکسی فرم شدید هایپوکسیا (کاهش اکسیژن بافت) می باشد. اصطلاح آنوکسی و هایپوکسی در زمینه های مختلفی استفاده می شوند, از قبیل: anoxic water, anoxic event. euxinic, هایپوکسی (دارویی و محیطی) و آنوکسیای مغزی. آخری وقتی که مغز کاملا اکسیژن را حذف می کند اتفاق می افتد, درست اتفاقی همانند آنچه که افراد در هنگام استنشاق هلیوم تجربه می کنند.

 

در پاسخ به سوالی که در بالا بدان اشاره شد که: آیا استنشاق هلیوم بی خطر می باشد؟ می توان به طور قطع ننننننننننننه گفت.

 

اکنون که اطلاعات نسبتا کافی در خصوص خطرات تنفس گاز هلیوم دارید, انتظار می رود تا در این خصوص با کودکان و دوستانتان به گفتگو بپردازید و افراد بیشتری را از خطرات ناشی از تنفس گاز هلیوم باخبر سازید.

امیدواریم که این اطلاعات به افراد زیادی کمک کند و خبرهای شنیده شده از آسیب های تنفس گاز هلیوم به صفر کاهش یابد.

 

این مقاله برگرفته از سایت dr health benefit می باشد.

ترجمه: سارا کریمی

 

 

 

طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید